GROUPS TO INDIVIDUAL RECIPIENTS

Follow us on facebook

Photos and Letter after Generalmajor Max Fremerey.

G1823

Two Photos Generalmajor Max Fremerey and a letter he wrote to a friend.

On March 21, 1910, Max Fremerey joined the 7th Dragoon Regiment as a flag boy. On August 18, 1911, he was promoted to lieutenant in this regiment. The patent was dated August 20, 1909. On June 12, 1916, he was promoted to first lieutenant. On September 20, 1918 he was promoted to Rittmeister. After the end of the war, he was taken over as a captain in the Imperial Army. In 1924 he was deployed as chief of the 3rd squadron in the 8th Prussian cavalry regiment in Militsch. In the spring of 1925, 1926, 1927 and 1928 he belonged to the 2nd Squadron of the 13th (Prussian) Reiter Regiment in Hanover. In the spring of 1929, 1930 and 1931 he was then assigned to the staff of the 3rd Cavalry Division. On February 1, 1932, he was promoted to major. He also belonged to the staff of the 3rd Cavalry Division. On October 1, 1934, he was promoted to lieutenant colonel. On the same day he was appointed commander of the 17 Cavalry Regiment. On April 1, 1937, he was promoted to colonel. On April 1, 1939 he was appointed Senior Cavalry Officer 3. During the mobilization he was appointed commander of the 480 Infantry Regiment. On October 26, 1940 he was appointed commander of the 18th Rifle Brigade. On June 1, 1941, he was promoted to major general. As such, he was appointed commander of the 29th Infantry Division (motorized) on September 20, 1941. On December 29, 1941 he was awarded the German Cross in Gold. In the summer of 1942 he was awarded the Knight's Cross of the Iron Cross. At the end of September 1942 he was transferred to the Führer Reserve. On February 1, 1943, he was appointed commandant of Hanover. On June 1, 1943 he was promoted to lieutenant general. On October 1, 1943, he was appointed commander of the 155th Reserve Panzer Division, which he led until the division was dissolved in April 1944. On May 20, 1944 he took over the 233rd Reserve Panzer Division. By renaming this division he was from the commander of the 233rd Panzer Division. As such, he was captured by the Allies when he surrendered on May 8, 1945. From this he was released in July 1947. Photos and Letter after Major General Max Fremerey.

1 Item

In stock

150.00 €

30 other products in the same category: